County and Divisions Results Round Up 2018-04-30 07:00:00

County
Senior Hurling Championship: 
Ballyhea 1-14, Sarsfields 1-18 Round 1;
Blackrock 1-19, Carrigtwohill 1-12 Round 1;
Newcestown 1-13, St Finbarrs 0-14 Round 1;
Bandon 2-15, Na Piarsaigh 0-15 Round 1;
Bishopstown 0-12, Midleton 0-19 Round 1;
Ballymartle 1-9, Glen Rovers 4-20 Round 1;
Kanturk 0-15, Newtownshandrum 2-14 Round 1;
Douglas 3-19, Killeagh 1-9 Round 1;
Premier Intermediate Hurling Championship: 
Ballinhassig 1-22, Watergrasshill 0-15 Round 1;
Cloyne 2-11, Mallow 0-20 Round 1;
Castlelyons 0-19, Youghal 1-15 Round 1;
Blarney 0-11, Valley Rovers 2-14 Round 1;
Aghada 0-10, Fr O Neills 3-8 Round 1;
Carrigaline 0-16, Fermoy 2-16 Round 1;
Intermediate Hurling Championship:
Douglas 1-10, Dungourney 1-13 Preliminary Round;
Grenagh 0-15, St Catherines 1-17 Round 1;
 Junior B Football Championship: 
Goleen 5-14, Lough Rovers 0-5 Round 1;
Junior B Hurling Championship:
Bantry Blues 0-12, O Donovan Rossa 1-15 Round 1;
Castletownroche 4-9, Randal Og 2-12 Round 1;
Ballinacurra 0-14, Gleann na Laoi 1-15 Round 1;
RedFM Senior Hurling League: 
Sarsfields 1-19, Ballyhea 1-13 Round 13 cship;
Newcestown 1-13, St Finbarrs 0-14 Round 13 cship;
Carrigtwohill 1-12, Blackrock 1-19 Round 13 cship;
Na Piarsaigh 0-15, Bandon 2-15 Round 13 cship;
Midleton 0-19, Bishopstown 0-12 Round 13 cship;
Ballymartle 1-9, Glen Rovers 4-20 Round 13 cship;
Newtownshandrum 2-14, Kanturk 0-16 Round 13 cship;
Killeagh 1-9, Douglas 3-19 Round 13 cship;
Division 1 Hurling League: 
Cloyne 2-11, Mallow 0-20 Round 8 & Cship;
Youghal 1-15, Castlelyons 0-19 Round 10 & Cship;
Division 3 Hurling League: 
Kildorrery 1-15, Mayfield 0-30 Round 4;
Barryroe 0-14, Milford 1-22 Round 4;
Aghabullogue 1-17, Kilbrittain 1-15 Round 1;
Mayfield 4-16, Barryroe 0-7 Round 5;
Rochestown Park Hotel Div 1 Football League: 
Macroom 0-7, Nemo Rangers 1-10 Round 6;
Junior A Hurling League Group 1: 
Erins Own 5-21, Kilbrittain 0-10 Round 1;
Nemo Rangers 1-15, Ballinora 1-11 Round 1;
 Junior B Hurling League Group 1: 
Belgooly 1-13, Araglen 2-14 Round 1;


Avondhu

Cavanaghs Of Fermoy Div One Football League: 
Ballyclough 0-5, Mallow 1-19;
Buttevant 2-13, Fermoy 1-13;
Cavanaghs Of Fermoy Div Two Football League : 
Glanworth 0-6, Ballyhooly 1-10;
Grange 2-8, Shanballymore 0-15;
Cavanaghs Of Fermoy Div One Hurling League: 
Doneraile 0-8, Ballyhooly 0-9;
Doneraile 0-14, Ballygiblin 2-7;
Cavanaghs Of Fermoy Div 2 Hurl Group One: 
Ballyclough 0-20, Shanballymore 1-10;
Cavanaghs Of Fermoy Div Three Hurl League: 
Harbour Rovers 1-8, Kildorrery 1-8;
Barnes Jewellers Fermoy U21 A Football Championship: 
Kilshannig 0-11, Mitchelstown 0-8, Final;
O Sullivan Lewis U21 B Football Championship: 
Clyda Rovers 0-9, Charleville 1-11, Final;
St Dominics 2-8, Buttevant 2-10;
Ballylough Milling U21 C Football Championship: 
Kildorrery 0-10, Kilavullen 0-7, Final;
Killara Og 1-9, Kilavullen 3-8;

Carbery
Carbery Division 1 Hurling League: 
St James 1-12, Ballinascarthy 2-16 Round 3;
Kilbree 1-22, St Oliver Plunketts 0-8 Round 3;
Carbery/Beara Division 2 Football League : 
Castlehaven 0-9, O Donovan Rossa 1-7 ;
CARBERY CLONA MILK UNDER 21 A FOOTBALL CHAMPIONSHIP: 
Ahan Gaels 1-7, Carbery Rangers 1-8 Semi-Final ;
CARBERY CLONA MILK UNDER 21C FOOTBALL CHAMPIONSHIP 2018: 
Clann na nGael 5-10, St Colums 2-10 Semi-Final;


Carrigdhoun
Junior A Hurling League

Courcey Rovers 0-16 Tracton 1-11;
Kinsale 2-9 Ballinhassig 2-7;
Shamrocks 1-11 Tracton 0-4;
Junior B Football League
Kinsale 2-16 Ballinhassig 0-13
Valley Rovers 2-16 Ballygarvan 1-6

Duhallow
Eamonn Tarrant & Sons Junior A Football Championship: 
Dromtariffe 1-9, Lyre 0-11;
Twohigs Junior A Hurling League: 
Newmarket 3-21, Freemount 0-9, Round 6;
Ducon Cup: 
Dromtariffe 1-9, Lyre 0-11, Round 5;
Nevin Cup Junior B Football League Group C: 
Glenlara 0-7, Lismire 1-8;


Imokilly

Junior Hurling League Div 1

Killeagh 0-6, Carraig na bhFear 6-20
Fr. O'Neills 0-12, St Itas 2-26 

Russell Rovers 3-16, Cobh 3-6

Sarsfields 1-16, Lisgoold 1-18, Rd 6 

Russell Rovers 4-24, Bride Rovers 1-11, Rd 2; 

Junior Hurling League Div 2

Midleton 1-11, Erins Own 4-21, Rd 3;
Junior Football League Div 3 

Glanmire 3-9, Castlemartyr 3-11, Rd 1;


Muskerry
Ross Oil Junior A Football Championship : 
Eire Og 1-12, Donoughmore 0-12, R1;
Quishs Supervalu Junior A Football League: 
Inniscarra 1-10, Iveleary 2-14;
Ballingeary 0-6, Aghinagh 2-19;
Cill Na Martra 3-11, Kilmichael 2-14;
Clondrohid 2-9, Canovee 1-14;
Aghinagh 1-11, Inniscarra 2-10;
Quishs Supervalu Junior B football League: 
Macroom 0-5, Naomh Aban 2-9;

Seandun
Sports Turf Solution Junior B Football Championship: 
Ballyphehane 2-4, St Finbarrs 3-20, 1st Round;
St Vincents 1-10, Douglas 2-9, 1st Round;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Football League 2: 
St Nicholas 5-15, Lough Rovers 1-5;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Football League 3: 
Rochestown 2-3, Rathpeacon 1-13;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Hurling League 1: 
Na Piarsaigh 0-18, Passage 2-12;
Delanys 0-20, Blackrock 1-15;
Glen Rovers 2-6, Brian Dillons 4-28;
Passage 2-18, Mayfield 1-10;
Nemo Rangers 2-13, Na Piarsaigh 3-8;
Brian Dillons 1-18, Blackrock 2-15;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Hurling League 2: 
Blackrock 2-15, Rathpeacon 1-13;







Car Insurance Ireland
site designed & developed by Sportsmanager.ie