County and Divisions Results Round Up 2018-04-23 07:00:00

County
Senior Hurling Championship: 
Bride Rovers 2-13, Erins Own 4-21 Round 1;
Premier Intermediate Hurling Championship: 
Courcey Rovers 3-18, Inniscarra 0-19 Round 1;
Intermediate Football Championship: 
Clonakilty 1-6, Millstreet 1-17 Round 1;
Glenville 1-7, Adrigole 2-10 Round 1;
Aghabullogue 1-17, Ballydesmond 1-6 Round 1;
Intermediate Hurling Championship: 
Argideen Rangers 2-9, Castlemartyr 3-17 Round 1;
Junior B Football Championship: 
Shanballymore 1-7, Whitechurch 1-9 Round 1;
Ballinacurra 3-20, Kilbrin 3-9 Round 1;
Junior B Hurling Championship: 
Rathpeacon 1-9, Whites Cross 0-10 Round 1;
Belgooly 4-17, Gabriel Rangers 1-9 Round 1;
Araglen 2-16, Lough Rovers 1-9 Round 1;
Junior C Football Championship: 
Gleann na Laoi 0-4, St Johns 2-7 Round 1;
RedFM Senior Hurling League: 
Erins Own 4-21, Bride Rovers 2-13 Round 13 cship;
Bandon 0-13, Kanturk 3-12 Round 4;
Carrigtwohill 1-15, Newcestown 2-18 Round 2;
Blackrock 0-16, St Finbarrs 1-13 Round 5;
Na Piarsaigh 1-17, Ballymartle 3-16 Round 6;
Ballyhea 1-17, St Finbarrs 0-12 Round 9;
Division 1 Hurling League: 
Youghal 0-19, Cloyne 2-11 Round 5;
Blarney 1-18, Charleville 0-13 Round 6;
Mallow 0-15, Fermoy 0-15 Round 7;
Youghal 2-17, Ballinhassig 2-17 Round 6;
Division 2 Hurling League: 
Valley Rovers 6-23, Aghada 1-10 Round 8;
Eire Og 1-12, Ballincollig 2-12 Round 5;
Tracton 0-16, Carrigaline 0-16 Round 5;
Meelin 2-19, Eire Og 0-14 Round 4;
Tracton 0-10, Aghada 1-8 Round 6;
Division 3 Hurling League: 
Blackrock 0-10, Kildorrery 0-18 Round 5;
Division 4 Hurling League: 
Dripsey 4-11, Ballinhassig 2-18 Round 6;
Grenagh 5-13, Na Piarsaigh 2-16 Round 6;
Glen Rovers 1-19, Ballymartle 2-12 Round 5;
Division 5 Football League: 
Mayfield 2-18, Glanmire 2-6 Round 9;
Clonakilty 1-6, Millstreet 1-17 Round 9 & Cship;
Junior A Football League Group 2: 
Cobh 0-13, Donoughmore 0-13 Round 1;
Junior A Football League Group 3: 
Carraig na bhFear 2-12, Muintir Bhaire 1-8 Round 2;
Junior A Hurling Laegue Group 2: 
Kilbree 2-19, Shamrocks 2-11 Round 1;
Junior A Hurling League Group 3: 
Newmarket 3-20, Blarney 1-11 Round 1;
Junior A Hurling League Group 4: 
St Vincents 2-15, Kinsale 0-7 Round 1;

Avondhu
Cavanaghs Of Fermoy Div One Football League: 
Mallow 0-16, Buttevant 2-10;
Cavanaghs Of Fermoy Div Two Football League : 
Liscarroll Churchtown Gaels 1-14, Grange 0-7;
Cavanaghs Of Fermoy Div One Hurling League: 
Harbour Rovers 0-13, Shanballymore 0-12;
Dromina 2-13, Doneraile 1-14;
Ballygiblin 4-8, Ballyhooly 0-17;
Mallow 1-12, Clyda Rovers 2-12;
Cavanaghs Of Fermoy Div Three Hurl League: 
Kilshannig 1-17, Liscarroll Churchtown Gaels 0-9;
Kildorrery 3-13, Ballygiblin 2-11;
Milford 2-21, Harbour Rovers 3-16 ;
Barnes Jewellers Fermoy U21 A Football Championship: 
Mitchelstown 3-14, Fermoy 1-11;
O Sullivan Lewis U21 B Football Championship: 
Clyda Rovers -, St Kevins -, Venue: Buttevant, Conceded by St Kevins;
Buttevant 0-12, Charleville 3-7;
Charleville 0-8, St Dominics 1-6 ;
Ballylough Milling U21 C Football Championship: 
Doneraile -, Ballycastle Gaels - Conceded by Doneraile;
Killara Og 0-2, Kildorrery 1-19;

Carbery
ROWA/ROWEX PHARMA CARBERY JUNIOR A FOOTBALL CHAMPIONSHIP: 
Ilen Rovers 0-10, Diarmuid O Mathunas 3-12 Round 1;
St Oliver Plunketts 1-5, St Marys 0-13 Round 1;
Kilmacabea 1-13, Kilbrittain 0-5 Round 1;
Tadhg Mac Carthaigh 1-11, Carbery Rangers 3-9 Round 1;
Castlehaven 0-9, O Donovan Rossa 1-7 Round 1;
Ballinascarthy 0-12, Clann na nGael 0-7 Round 1;
CLONA MILK UNDER 21 C FOOTBALL PLATE COMPETITION5: 
Goleen -, Dohenys - Conceded by Dohenys;
Carbery Division 1 Hurling League: 
St Colums 1-13, St James 1-13 Round 7;
Carbery Division 2 Hurling League:
Newcestown 2-17, Dohenys 1-14 Round 5;
Carbery/Beara Division 2 Football League : 
Kilbrittain 1-3, Carbery Rangers 1-18 Round 4;
Carbery/Beara Division 3 Football League : 
Bantry Blues 1-11, Goleen 3-8 Round 3;

Carrigdhoun
Junior A Hurling League
Kinsale 2-10, Valley Rovers 1-9;

Duhallow
Eamonn Tarrant & Sons Junior A Football Championship: 
Castlemagner 1-4, Cullen 0-11;
Boherbue 3-11, Knocknagree 0-9;
Twohigs Junior A Hurling League: 
Newmarket 3-21, Freemount 0-9, Round 6;
Ducon Cup: 
Castlemagner 1-4, Cullen 0-11, Round 2;
Boherbue 0-11, Lyre 0-3, Round 6;
Nevin Cup Junior B Football League Group C: 
Glenlara 0-7, Lismire 1-8;

Imokilly
Junior Hurling League Division 1
St Itas 1-16, Lisgoold 0-16;
Saresfields 1-16, Russell Rovers 0-15;
Junior Hurling League Division 2
Carrigtwohill 2-14, Castlelyons 2-11;

Muskerry
Quishs Supervalu Junior A Football League: 
Clondrohid 0-10, Iveleary 5-10;
Canovee 3-15, Kilmurry 0-15;
Kilmichael 2-18, Eire Og 1-12;
Cill Na Martra 4-13, Aghinagh 4-13;
Iveleary 1-11, Dripsey 0-10;
Quishs Supervalu Junior B football League: 
Iveleary 2-18, Aghinagh 2-10;
Macroom Motors Under 21 B Football Championship: 
Beal Athan Ghaorthaidh 3-8, Macroom 1-12, Final;
Macroom Motors Under 21 C Football Championship: 
Donoughmore 4-6, Kilmichael 1-7, Final;

Seandun
Sports Turf Solution Junior A Football Championship: 
Na Piarsaigh 0-9, Nemo Rangers 0-13, 1st Round;
St Michaels 2-16, St Finbarrs 0-11, 1st Round;
Sports Turf Solution Junior B Football Championship: 
Mayfield 0-18, Passage 1-5, 1st Round;
Ballinure 2-2, Delanys 3-10, 1st Round;
Terence McSwiney Cup: 
St Michaels 2-16, St Finbarrs 0-11;
Tomas McCurtain Cup: 
Passage 3-13, Delanys 1-13;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Football League 1: 
St Michaels 2-16, St Finbarrs 0-11;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Football League 2: 
Douglas 1-3, St Nicholas 1-10;
Nemo Rangers 1-17, Whitechurch 1-3;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Hurling League 1: 
Delanys 1-13, Passage 3-13;
Glen Rovers 2-11, Nemo Rangers 1-14;







Car Insurance Ireland
site designed & developed by Sportsmanager.ie