County and Divisions Results Round Up 2018-07-23 07:00:00

County
Senior Football Championship: 
Kiskeam 1-12, Mallow 1-16 Round 2;
Premier Intermediate Football Championship: 
Bantry Blues 5-13, Na Piarsaigh 0-5 Round 2;
Intermediate Football Championship:
Glanworth 2-6, Glenville 0-4 Round 2;
Intermediate Hurling Championship: 
Argideen Rangers 1-10, Eire Og 0-19 Round 2;
Junior B Hurling Championship: 
Rathpeacon 0-4, Whites Cross 0-9 Semi-Final Replay;
RedFM Senior Hurling League: 
Bandon 2-12, Erins Own 1-18 Round 11;
Division 2 Hurling League: 
ghada 1-23, Dungourney 2-11 Round 4;
Division 3 Hurling League: 
Castlemartyr 4-15, Barryroe 1-12 Round 9;
Aghabullogue 5-26, Barryroe 1-11 Round 3;
Kildorrery 3-19, Castlemartyr 1-7 Round 6;
Rochestown Park Hotel Div 1 Football League: 
St Finbarrs 1-18, O Donovan Rossa 0-7 Round 6;
Cill Na Martra 4-23, Macroom 1-9 Round 8;
Nemo Rangers 1-18, St Finbarrs 1-10 Round 9;
Division 2 Football League: 
Douglas 3-13, Ilen Rovers 3-10 Round 8;
Kanturk 2-9, Newcestown 0-7 Round 2;
Division 3 Football League: 
Bishopstown 2-10, Naomh Aban 2-12 Round 5;
Carrigaline 2-9, Nemo Rangers 1-12 Round 8;
Division 4 Football League: 
St Vincents 1-17, Gabriel Rangers 1-5 Round 2;
Mitchelstown 5-20, Grenagh 1-8 Round 8;
Ballydesmond 1-15, Kildorrery 2-19 Round 11;
Division 5 Football League: 
Adrigole 0-11, St Finbarrs 5-10 Round 6;
 Junior A Hurling League Group 3: 
Dromina 0-16, Lisgoold 0-219 Round 1;
U21A Football Championship: 
Aghada 1-9, Kilmurry 2-13 Quarter-Final;
U21C Football Championship: 
Donoughmore 2-13, Tadhg Mac Carthaigh 2-12 Final;
U21 Premier 1 Hurling Championship: 
Fr O Neills 1-23, Glen Rovers 0-17 Round 1;
Blackrock 0-23, St Colmans 1-12 Round 1;
U21 Premier 2 Hurling Championship: 
Ballymartle 1-21, Tracton 1-16 Round 1;

Avondhu
Hibernian Hotel Junior A Hurling Championship: 
Ballygiblin 1-21, Ballyhooly 0-14, Qtr Final ET;
Cavanaghs Of Fermoy Div Two Football League : 
Liscarroll Churchtown Gaels 3-11, Shanballymore 0-8, Semi- Final;
Cavanaghs Of Fermoy Div Three Football League: 
Abbey Rovers 1-9, Deel Rovers 1-10, Final E T;
Cavanaghs Of Fermoy Div One Hurling League: 
Ballyhooly -, Shanballymore -, Conceded by Ballyhooly;
Country Clean U21 A Hurling Championship: 
Fermoy 1-15, Kilworth 1-11;
Ballylough Milling U21 B Hurling Championship: 
Doneraile -, Clyda Rovers -, Conceded by Doneraile;


Beara

Junior B Football League - Noel Kelly Cup

Adrigole 1-13 Castletownbere 2-8 -Final

Carbery
RCM Tarmacadam Junior A Hurling Championship: 
Kilbree 1-20, Clonakilty 2-11 Quarter- Final;
Diarmuid O Mathunas 0-14, St Oliver Plunketts 1-14 Quarter-Final;
ROWA/ROWEX PHARMA CARBERY JUNIOR A FOOTBALL CHAMPIONSHIP: 
St James 1-17, Muintir Bhaire 1-11 Round 3;
Carbery Rangers 0-11, St Colums 1-9 Round 3;
O Donovan Rossa 2-17, Dohenys 1-12 Round 3;
Carbery/Beara Division 2 Football League : 
Urhan 1-14, Carbery Rangers 0-8 ;
Clona Milk Under 21 B Hurling Championship:
Dohenys 2-14, Bandon 0-9 Semi-Final;


Carrigdhoun

Junior A Football Championship

Shamrocks 0-12, Ballinhassig 1-7;

Junior A Hurling Championship

Tracton 0-17, Carrigaline 2-9;

Courcey Rovers 2-19, Ballinhassig 2-6;

Junior A Football League

Ballygarvan -, Carrigaline -, conceded by Carrigaline


Duhallow
Eamonn Tarrant & Sons Junior A Hurling Championship: 
Newmarket 0-21, Dromtariffe 1-11, ROUND 2;
Castlemagner 1-17, Freemount 3-14,  ROUND 2;
Banteer 1-17, Kilbrin 1-11, ROUND 2;
Millstreet 2-20, Kanturk 1-12, ROUND 2;
Junior B Group 2 Football Championship: 
Boherbue 0-7, St Johns 0-16;
Rockchapel 2-14, Dromtariffe 0-8;

Imokilly
East Cork Oil Junior B Hurling Championship : 
Carrigtwohill 0-20, Cobh 1-8 Rd 1;
Ml O Connor Motor Factors J A F C : 
Midleton 1-21, Carrigtwohill 0-7 Semi Final;

Muskerry
Ross Oil Junior A Football Championship : 
Aghinagh 0-8, Ballincollig 1-19, Round 3;
Cumnor Junior A Hurling League: 
Iveleary 0-16, Ballinora 3-22;
Quishs Supervalu Junior A Football League: 
Iveleary 3-14, Donoughmore 0-8;
Ballincollig 2-19, Ballingeary 1-6;
Quishs Supervalu Junior B football League: 
Aghabullogue 0-11, Iveleary 3-13;
Inniscarra 2-8, Macroom 0-5;
Inniscarra 1-11, Ballinora 0-7;
Quishs Supervalu Junior C football League: 
Gleann na Laoi 7-11, Eire Og 0-7;

Seandun
Sports Turf Solution Junior A Football Championship: 
Bishopstown 1-5, St Michaels 1-10, 1/4 Final;
Nemo Rangers 0-17, Delanys 1-16, 1/4 Final;
Sports Turf Solution Junior B Football Championship: 
Douglas 1-21, St Nicholas 2-13;
Mayfield 1-14, Delanys 3-15;
Sports Turf Solution Junior C Football Championship: 
Ballyphehane 0-9, Na Piarsaigh 0-15;
Seandun Cup: 
St Finbarrs 3-14, St Nicholas 2-7;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Hurling League 1: 
Blackrock 2-17, Whitechurch 0-24;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Hurling League 2: 
Brian Dillons 3-16, St Vincents 2-22;
Lough Rovers 2-10, Passage 0-6;




Back to top