County Championship Draws 2018

Intermediate Football Championship
Preliminary Round 1
Mayfield v Glenville

Round 1
(A) Knocknagree v Rockchapel
(B) St Finbarr's v Gabriel Rangers
(C) Winners of Mayfield/Glenville v Adrigole
(D) Millstreet v Clonakilty
(E) Aghabullogue v Ballydesmond
(F) Ballinora v Cill na Martra
(G) Kildorrery v Glanmire
(H) Carrigaline v Youghal
(I) Grenagh v Glanworth
(J) Kinsale v Mitchelstown

Round 2 (Losers from Preliminary & Round 1)
H v losers of Mayfield/Glenville
I v C
E v D
G v B
J v F
Losers of A a bye

Round 3
(A) Mitchelstown v Rockchapel
(B) Youghal v Gabriel Rangers
(C) Kinsale v Millstreet
(D) Cill na Martra v Glanworth
(E) Aghabullogue v Grenagh
(F) Kildorrery v Mayfield
(G) Ballydesmond v  St Finbarr’s
(H) Adrigole v Knocknagree

Quarter - Finals
Mitchelstown v Youghal
Millstreet v Cill na Martra
Aghabullogue v Kildorrery/Mayfield
St Finbarr's v Knocknagree

Intermediate Hurling Championship
Preliminary Round
Douglas v Dungourney

Round 1
(A) Winners of Douglas/Dungourney v Milford
(B) Ballygarvan v Aghabullogue
(C) Eire Og v Sarsfields
(D) Ballincollig v Meelin
(E) Kildorrery v Dripsey
(F) Argideen Rangers v Castlemartyr
(G) Inniscarra v Ballymartle
(H) Tracton v Kilbrittain
(I) Midleton v Blackrock
(J) Na Piarsaigh v Barryroe
(K) Ballinhassig v Glen Rovers
(L) St Finbarr's v Mayfield
(M) Grenagh v St Catherines

Round 2  (Losers from Preliminary Round & Round 1)
losers of Douglas/Dungourney v G
B v H
D v A
E v J
M v L
K v I
C v F

Round 3
(A) Na Piarsaigh v Ballymartle
(B) St Catherines v Mayfield
(C) Sarsfields v Kildorrery
(D) Meelin v Kilbrittain
(E) Dungourney v Tracton
(F) Grenagh v Aghabullogue
(G) Barryroe v Blackrock
(H) Midleton v Ballincollig
(I) Eire Og v Douglas
(J) Glen Rovers v Castlemartyr
 
Round 4
1. (C) Kildorrery/Sarsfields v (F) Grenagh/Aghabullogue
2. (G) Blackrock/Barryroe v (E) Dungourney/Tracton
 
Quarter-Finals
Kildorrery v Blackrock
Eire Og v Na Piarsaigh
Castlemartyr v Mayfield
Ballincollig v Kilbrittain

Premier Intermediate Football Championship
Round 1
(A) St Vincents v Castletownbere
(B) Nemo Rangers v Kanturk
(C) Bandon v Naomh Aban
(D) Eire Og v Beal Athan Ghaorthaidh
(E) Na Piarsaigh v Newmarket
(F) Bantry Blues v Fermoy
(G) Macroom v St Michaels

Round 2
F v E
G V D
B V A
C a bye

Round 3
Nemo Rangers v Naomh Aban
Fermoy v Kanturk
Bantry Blues v Macroom

Quarter-Finals
Newmarket v St Michael's
Bandon v Eire Og
St Vincent's v Naomh Aban
Fermoy v Bantry Blues

Premier Intermediate Hurling Championship
Round 1
(A) Mallow v Cloyne
(B) Fermoy v Carrigaline
(C) Kilworth v Charleville
(D) Fr O' Neills v Aghada
(E) Watergrasshill v Ballinhassig
(F) Youghal v Castlelyons
(G) Valley Rovers v Blarney
(H) Courcey Rovers v Inniscarra

Round 2 (Losers from Round 1)
H v B
C v D
E v G
A v F

Round 3
Watergrasshill v Fermoy
Inniscarra v Charleville
Cloyne v Fr O' Neills
Mallow v Kilworth

Quarter-Final
Ballinhassig v Valley Rovers
Courcey Rovers v Castlelyons
Watergrasshill/Fermoy v Inniscarra/Charleville
Cloyne/Fr O' Neills v Mallow/Kilworth

Senior Football Championship (Divisions/Colleges Section)
Round 1
(A) CIT v Muskerry
(B) Carbery v UCC
(C) Seandun v Duhallow
(D) Avondhu v Beara

Round 2 (Winners from Round 1)
A v D
C v B

Senior Football Championship (Clubs Section)
Preliminary Round 
Valley Rovers v Mallow

Round 1
(A) St Finbarr's v Carrigaline
(B) Dohenys v Castlehaven
(C) Newcestown v Winners of Valley Rovers/Mallow
(D) Kiskeam v St Nicks
(E) Carbery Rangers v Clonakilty
(F) Nemo Rangers v Clyda Rovers
(G) Bishopstown v Douglas
(H) O Donovan Rossaa v Aghada
(I) Ilen Rovers v Ballincollig

Round 2 (Losers from Preliminary & Round 1)
Losers of Valley Rovers/Mallow v D
G v B
F v H
A v I
E v C

Round 3 (The two teams from Divs/Cols section join the championship at this stage)
(A) St Finbarr's v Mallow
(B) Carrigaline v Douglas
(C) Carbery Rangers v Ballincollig
(D) Clonakilty v Bishopstown
(E) Duhallow v St Nicks
(F) Valley Rovers v Clyda Rovers
(G) Nemo Rangers v O Donovan Rossa
(H) Castlehaven v CIT

Quarter-Final
A v B
C v D
E v F
G v H

Senior Hurling Championship (Divisions/Colleges Section)
Round 1
(A) UCC v Carrigdhoun
(B) CIT v Carbery
(C) Imokilly v Muskerry
(D) Duhallow v Avondhu

Round 2 (Winners from Round 1)
A v D
B v C

Senior Hurling Championship (Clubs Section)
Round 1
(A) Killeagh v Douglas
(B) Midleton v Bishopstown
(C) Sarsfields v Ballyhea
(D) Erins Own v Bride Rovers
(E) Carrigtwohill v Blackrock
(F) Ballymartle v Glen Rovers
(G) Na Piarsaigh v Bandon
(H) Newtownshandrum v Kanturk
(I) Newcestown v St Finbarr's

Round 2
F v C
D v G
H v B
A v I
losers of E a bye

Round 3 (The two teams from Divs/Cols section join the championship at this stage)
(A) Imokilly v Bishopstown
(B) Bandon v Newcestown
(C) Sarsfields v Carrigtwohill
(D) UCC v Erins Own
(E) Blackrock v Ballymartle
(F) St Finbarr's v Douglas
(G) Bride Rovers v Newtownshandrum
(H) Midleton v Glen Rovers

Quarter-Finals
Imokilly v Newcestown
Sarsfields v UCC
Blackrock/Ballymartle v St Finbarr's
Newtownshandrum v Midleton


Back to top