Sponsors


CLUB PLAYER PROFILE

Deirdre Coleman

Post Primary Schools 2010

2010
Pat The Baker Post Primary Schools Championship.
We lost no school but gained two new schools in Galway for 2010, St. Killin's New Inn Ballinasloe and Clifden Community School Connemara. One school just took part in our blitz day instead of competitive games.

In Junior A we had only four schools where they played a double round and the top two met in the final.

Junior A Connacht Final:
15th March: Kilbride Co. Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommom 0-13
Glenamaddy Community School Co. Galway 4-13
Pat The Baker player of the match went to Claire Gibbons Glenamaddy Community School.
Referee: John Niland Sligo.

All Ireland Semifinal: 10th April, St. Ryanaghs GAA Banagher Co. Offaly.
Glenamaddy Community School 0-10
St. Leo's Carlow 3-11
Referee: Garry Owen McMahon Kildare.

Senior A Connacht Semi finals:
23rd February: Tuam Stars Co. Galway.
Presentation Currylea Tuam Co. Galway 4-12
St. Joseph's Secondary School Castlebar Co. Mayo 3-6
Referee: John Niland Sligo.

24th February: St. Attractas Community School Tubbercurry Co. Sligo.
St. Attractas Community School Tubbercurry Co Sligo 7-9
Convent of Mercy Roscommon Town 1-3
Referee: Pat Costello Galway.

Final: 2nd March: Tuam Stadium Co. Galway.  
Presentation Currylea Tuam 3-11
St. Attractas Community School Tubbercurry 0-9
Pat The Baker player of the match went to Roisin Leonard Presentation Currylea Tuam.
Referee: Mel Kenny Mayo.

All Ireland Semifinal: 22nd March, St. Lomans Mullingar Co. Westmeath.
Presentation Currylea Tuam 2-7
St. Leo's Carlow 2-10
Referee: Liam McDonagh Sligo.

Junior B Connacht Semi finals:
23rd February: Gilmartin Park Kiltimagh Co. Mayo.
St. Mary's Convent of Mercy Ballina Co. Mayo 6-4
St. Brigids Convent of Mercy Tuam Co. Galway 3-6
Referee: Seamus Regan Roscommon.

10th March: Parke GAA Co. Mayo.
St. Attractas Community School Tubbercurry Co Sligo 5-20
Presentation College Headford Co. Galway 0-7
Referee: Michael Moran Mayo.

Final: 22nd March: Ballina Stephenites Co. Mayo.
St. Mary's Convent of Mercy Ballina 5-7
St. Attractas Community School Tubbercurry 4-9
Pat The Baker player of the match was Carol Hegarty St. Mary's Convent of Mercy Ballina.
Referee: P.J.Rabbitte.

All Ireland Semifinal: 17th April, Mullnahoran Co. Cavan.
St. Mary's Convent of Mercy Ballina 2-10
Eureka S.S, Kells Co. Meath 4-9
Referee: Pat Hansbury Galway.

Senior B Connacht Semi finals:
29th January: Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo.
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 0-9
Scoil Muire & Padraig Swinford Co. Mayo 0-4
Referee: Declan Corcoran Mayo.

2nd February: Glenamaddy Co. Galway.
Glenamaddy Community School Co. Galway 4-8
Holy Rosary Mountbellew Co. Galway 0-6
Referee: Pat Costello Galway.

Final: 22nd February: Tuam Stars.
Glenamaddy Community School 2-6
Mount St. Michael Claremorris 1-9
Pat The Baker player of the match was Nicola Ward Glenamaddy Community School.
Referee: Vivian Hardiman Roscommon.

Final Replay: 9th March: Davitts Ballindine Co. Mayo
Mount St. Michael Claremorris 0-11
Glenamaddy Community School 1-4
Pat The Baker player of the match was Sarah Tierney Mount St. Michael Claremorris.
Referee: Liam McDonagh Sligo.

All Ireland Semifinal: 25th March: Kilbride GAA Pitch Co. Roscommon.
Mount St. Michael Claremorris 2-13
Moate Community School Co. Westmeath 2-8
Referee: P.J.Rabbitte Galway.

All Ireland Final: 17th April: Pearse Park Longford.
Mount St. Michael Claremorris 1-15
St. Patrick's Acamady Dungannon Co. Tyrone 2-5
Tesco player of the match was Sarah Tierney Mount St. Michael Claremorris.
Referee: Pat Kehoe Carlow.

Junior C Connacht Quarter finals:
25th January: Milltown Co. Galway.
Ursuline College Sligo 3-8
Colaiste Iognaid Galway 1-11
Referee: Francie Keane Roscommon.

3rd February: St. Attractas School Pitch Tubbercurry Co. Sligo.
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 2-12
St. Clares Comprehensive Manorhamilton Co. Leitrim 3-5
Referee: John Niland Sligo.

Junior C Connacht Semi finals:
4th March: Mount St. Michael School Pitch Claremorris Co. Mayo.
Mount St. Michael Claremorris 3-3
St. Joseph's Secondary School Castlebar Co. Mayo 2-8
Referee: Pat Costello Galway.

8th March: Gilmartin GAA Pitch Kiltimagh Co. Mayo.
Ursuline College Sligo 8-1
St. Louis Community School Kiltimagh Co. Mayo 4-6
Referee: Gerry Guinan Galway.

Final: 18th March: Swinford Amenity Park Co. Mayo.
St. Joseph's Secondary School Castlebar 2-7
Ursuline College Sligo 2-6
Pat The Baker player of the match went to Maria Walsh St. Joseph's Secondary School.
Referee: Gerry Guinan Galway.

All Ireland Semifinal: 16th April, St. Brigids Kiltoom Co. Roscommon.
St. Joseph's Secondary School Castlebar 0-8
Scoil Mhuire Trim Co. Meath 2-8
Referee: Gerry Carmody Mayo.

Senior C Connacht Quarter finals:
8th February: Mitchell Curley Kevinsfort Co. Sligo.
Ursuline College Sligo 6-13
St. Louis Community School Kiltimagh Co. Mayo 1-7
Referee: Vincent McMorrow Leitrim.

17th February: Cootehall Co. Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 5-25
Coola Vocational School Co. Sligo 1-1
Referee: Seamus Mulhern Leitrim.

Senior C Connacht Semi finals:
25th February: Drumshanbo Co. Leitrim.
Ursuline College Sligo 7-10
Ballinamore Post Primary School Co. Leitrim 1-8
Referee: Gerry Sheridan Cavan.

25th February: Four Roads Co. Roscommom.
St. Joseph's Summerhill Athlone Co. Roscommon 3-3
Scoil Mhuire Strokestown 2-20
Referee: Pat Costello Galway.

Final: 5th March: Boyle GAA Pitch Co. Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown 4-14
Ursuline College Sligo 0-12
Pat The Baker player of the match was Laura Brudell Scoil Mhuire Strokestown.
Referee: Pat Costello Galway.

All Ireland Semifinal: 29th March: St. Loman's Mullingar Co. Westmeath.
Scoil Mhuire Strokestown 4-10
Loreto Balbriggan Dublin 2-11
Referee: Gerry Sheridan Cavan.

All Ireland Final: 17th April: Croagh Co. Limerick.
Scoil Mhuire Strokestown 4-14
Mercy Heights Skibberren Co. Cork 6-11
Referee: Sean Joy Kerry.

D Competition 11 a side:
Preliminary Rounds:
2nd February: Ballyheane Co. Mayo.
St. Mary's College Ballysodare Co. Sligo 4-4
Colaiste Cholmcille Indreabhan Co. na Gaillimhe 3-1
Referee: Michael McHale Mayo.

4th February: Ballyheane Co. Mayo.
Mercy College Sligo 7-10
Gairmscoil na bPiarsach Ros Muc Co. na Gaillimhe 3-14
Referee: Michael McHale Mayo.

Quarterfinals:
25th February: Cootehall Co. Roscommon.
Mohill Community College Co. Leitrim 4-3
St. Mary's College Ballysodare Co. Sligo 2-5
Referee: Eddie Heslin Roscommon.

1st March: Milltown Co. Galway.
Davitt College Castlebar Co. Mayo 2-1
Presentation College Athenry Co. Galway 5-18
Referee: Francie Keane Roscommon.

8th March: St. John's GAA Pitch Sligo.
Mercy College Sligo 5-10/6-12
Lough Allen College Drumkeerin Co. Leitrim 7-4/7-4 AET
Referee: Vincent McMorrow Leitrim.

St. Tierans College Crossmolina Co. Mayo had a bye to Semi Final.

Semi-finals:
15th March: Gilmartin GAA Pitch Kiltimagh Co. Mayo.
Presentation College Athenry 9-12
Mercy College Sligo 5-4
Referee: John Boyle Mayo.

16th March: Riverstown GAA Pitch Co. Sligo.
Mohill Community College 4-9
St. Tiernans Crossmolina Co. Mayo 4-4
Referee: Gus Chapman Sligo.

Final: 28th April: Athleague Co. Roscommon.
Presentation College Athenry 10-6
Mohill Community College 3-4
Pat The Baker player of the match went to Michelle Dunleavey Presentation College Athenry.
Referee: Liam Walsh Roscommon.

Junior Group 2 C Connacht Quarterfinals:
23rd February: Claregalway GAA Pitch Co. Galway.
Abbey Community School Boyle Co. Roscommon 4-6
Scoil Chuimsitheach Chiarain An Cheathru Rua Co. na Gaillimhe 4-8
Referee: Pat Hansbury Galway.

26th February: Ballinrobe Community School Pitch Co. Mayo.
St. Joseph's Foxford Co. Mayo 2-11
Dominican College Galway 3-18
Referee: Pat Costello Galway.

2nd March: Mountbellew GAA Pitch Co. Galway.
Mohill Community College Co. Leitrim 9-8
Colaiste Cholmcille Indreabhan Co. na Gaillimhe 2-5
Referee: Frank Coyne Galway.

25th March: Ballinlough GAA Pitch Co. Roscommon.
Ballyhaunis Community School Co. Mayo 4-21
St. Mary's Ballysodare Co. Sligo 2-2
Referee: Francie Keane Roscommon.

Semi-finals:
22nd March: Athleague Co. Roscommon.
Dominican College Galway 2-20
Mohill Community College 1-7
Referee: Liam Walsh Roscommon.

23rd April: Claregalway GAA Pitch Co. Galway.
Scoil Chuimsitheach Chiarain An cheathru Rua 2-8
Ballyhaunis Community School 2-13
Referee: Pat Hansbury Galway.

Final: 17th May Tuam Stars Co. Galway.
Ballyhaunis Community School 0-2
Dominican College Galway 3-12
Pat The Baker player of the match went to Tara Hession Dominican College Galway.
Referee: Michael Carroll Roscommon.

Senior Group 2 C Connacht Semi-finals:
5th March: Milltown GAA Pitch Co. Galway.
Scoil Chuimsitheach Chiarain An cheathru Rua Co. na Gaillimhe 4-10
St. Mary's Ballysodare Co. Sligo 1-6
Referee: Gerard Canny Mayo.

16th March: Moy Davitts GAA Foxford Co. Mayo.
Ballyhaunis Community School Co. Mayo 4-9
St. Joseph's Foxford Co. Mayo 2-8
Referee: Tommy Ward Mayo.

Final: 29th April: Claregalway Co. Galway.
Scoil Chuimsitheach Chiarain An cheathru Rua 3-8
Ballyhaunis Community School 0-7
Pat The Baker player of the match went to Cliodhna Ni Cheallaigh Scoil Chuimsitheach Chiarain An Cheathru Rua .
Referee: Francie Keane Roscommon.

U-14 Competition.
Division A Semifinals:
12th March: Swinford Amenity Park Co. Mayo.
Sacred Heart Westport Co. Mayo 6-4
Convent of Mercy Roscommon 5-9
Referee: Michael Lynott Galway.

22nd March: Raheen Pitch Athenry Co. Galway.
Presentation College Athenry Co. Galway 4-8
Mount St. Michael Claremorrs Co. Mayo 1-3
Referee: Francie Keane Roscommon.

Final: 20th April: Kenny Park Athenry Co. Galway.
Presentation College Athenry 4-8
Convent of Mercy Roscommon 3-4
Pat The Baker player of the match went to Emilie Gavin Presentation College Athenry.
Referee: Gerard Canny Mayo.

U-14 Division B
Preliminary Rounds:
25th March: Kilbride Co. Roscommon.
St. Joseph's Foxford Co. Mayo 4-11
Ard Scoil Mhuire Ballinasloe Co. Galway 2-7
Referee: Anthony Mahady Roscommon.

16th April: Glenamaddy Co. Galway.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 2-6
Glenamaddy Community School Co. Galway 3-12
Referee: Gerard Canny Mayo.

23rd April: Kilteevan GAA Pitch Co. Roscommon.
Mohill Community College Co. Leitrim 6-12
St. Brigids School Tuam Co. Galway 4-1
Referee: Liam Walsh Roscommon.

23rd April: Davitt's Ballindine Co. Mayo.
Dominican College Galway 2-2
St. Mary's Secondary School Ballina Co. Mayo 5-18
Referee: Michael Carroll Roscommon.

Quarterfinals:
27th April: Ballina Stephenites Co. Mayo.
St. Mary's Secondary School Ballina 1-6
St. Louis Community School Kiltimagh Co. Mayo 8-10
Referee: Michael Duffy Sligo.

19th May: Fr. O'Hara Pitch Charlestown Co. Mayo.
St. Clare Manorhamilton Co. Leitrim 2-4
Glenamaddy Community School 5-14
Referee: John Niland Sligo.

5th May: St. Attractas Community School Tubbercurry Co. Sligo.
Mohill Community College 6-12
St. Attractas Tubbercurry Co. Sligo 5-6
Referee: John Niland Sligo.

8th September: Moy Davitts Foxford Co. Mayo.
St. Joseph's Foxford 0-15
Davitt College Castlebar Co. Mayo 1-5
Referee: John Boyle Mayo.

Semi Finals:
26th May: Gilmartin GAA Pitch Kiltimagh Co. Mayo.
St. Louis Community School Kiltimagh 2-7
Glenamaddy Community School 1-9
Referee: Mel Kenny Mayo.

14th September: Frenchpark GAA Pitch Co. Roscommon.
Mohill Community College 4-6
St. Joseph's Foxford 0-6
Referee: Seamus Regan Roscommon.

Final: 24th September: Frenchpark GAA Pitch Co. Roscommon.
St. Louis Community School Kiltimagh 2-15
Mohill Community College 2-7
Pat The Baker player of the match went to Elisha Lavelle St. Louis Community School Kiltimagh.
Referee: Seamus Regan Roscommon.



Upcoming Events

NOTICE BOARD