Sponsors


CLUB PLAYER PROFILE

Danielle Kelly Mnr Club Captain 2013

Post Primary Schools 2011

2011
Post Primary Schools Championships.
Junior A Connacht Semi finals:
19th January: Dr. Hyde Park Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 3-9 Convent of Mercy Roscommon Town 3-6
Referee: Michael Carroll Roscommon.

1st February: Mountbellew Co. Galway.
Holy Rosary Mountbellew Co. Galway 3-5 Glenamaddy Community School Co. Galway 2-12, Referee: Michael Lynott Galway.

Final: 9th March Glenamaddy GAA Pitch.
Glenamaddy Community School 3-17 Scoil Mhuire Strokestown 3-11
Connacht player of the match went to Louise Ward Glenamaddy Community School
Referee: Mel Kenny Mayo.

All Ireland Semifinal: 2nd April, Toomevara Co. Tipperary.
Glenamaddy Community School 1-10 St Mary's Mallow Co. Cork 1-8
Referee: Garry Owen McMahon Dublin/Kildare/Monaghan.

All Ireland Final: 15th April Glenamaddy GAA Pitch Co. Galway.
Glenamaddy Community School 1-10 Scoil Mhuire Longford 4-8, Referee: Yvonne Duffy Cavan.

Senior A Connacht Semi finals:
26th January: St. Attractas Community School Pitch Co. Sligo.
St. Attractas Community School Tubbercurry Co Sligo 5-15 Presentation Currylea Tuam Co. Galway 4-5, Referee: Michael Moran Mayo.

27th January: Mount St. Michael Claremorris School Pitch Co. Mayo.
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 4-11 Convent of Mercy Roscommon Town 3-7
Referee: Pat Costello Galway.

Final: 2nd March: Kilcoyne Park Tubbercurry Co. Sligo.  
St. Attractas Community School Tubbercurry 1-11 Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 2-5, Referee: Michael Lynott Galway.
Connacht player of the match went to Roisin Colleary St. Attractas Community School.

All Ireland Semifinal: 26th March, Nenagh Co. Tipperary.
St. Attractas Community School Tubbercurry 2-12 Colaiste na Sceilge Co. Kerry 3-13,
Referee: Pat Kehoe Carlow.

Junior B Connacht Semi finals:
2nd March: Castlerea GAA Pitch Co. Roscommon.
Ballinamore Post Primary Co. Leitrim 3-25 St. Brigids Convent of Mercy Tuam Co. Galway 3-4, Referee: Seamus Regan Roscommon.
7th March: Glencorrib GAA Co. Mayo.
Sacred Heart School Westport Co. Mayo 3-8 Colaiste Iognaid Galway 9-12, Referee: Francie Keane Roscommon.

Final: 15th March: Tuam Stadium Co. Galway.
Ballinamore Post Primary Co. Leitrim 2-9 Colaiste Iognaid Galway 3-7, Referee: Seamus Regan Roscommon.
Connacht player of the match was Laura O'Dowd Ballinamore Post Primary.

All Ireland Semifinal: 2nd April, Toomevara Co. Tipperary.
Colaiste Iognaid Galway City 0-2 Colaiste Dun Iascaigh Cahir Co. Tipperary 6-17,
Referee: Deirdre Kearney Offaly.

Senior B Connacht Semi finals:
26th January: Dr. Hyde Park Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown Co. Roscommon 1-15 St. Mary's Convent of Mercy Ballina Co. Mayo 2-10, Referee: Frank Coyne Galway.

27th January: Glenamaddy Co. Galway.
Glenamaddy Community School Co. Galway 0-6 Holy Rosary Mountbellew Co. Galway 7-15, Referee: Michael Lynott Galway.

Final: 24th February: Kilbride GAA Pitch Co. Roscommon.
Scoil Mhuire Strokestown 2-9 Holy Rosary Mountbellew 5-10, Referee: Michael Moran Mayo.
Connacht player of the match was Michelle Burke Holy Rosary Mountbellew.

All Ireland Semifinal: 26th March: Nenagh Co. Tipperary.
Holy Rosary Mountbellew 6-7 St Joseph's Abbeyfeale Co. Limerick 2-4, Referee: James Flood Wexford.

All Ireland Final: 9th April: Clan na Gael Johnstown Co. Roscommon.
Holy Rosary Mountbellew 1-10 Colaiste Íosagáin Stillorgan Co. Dublin 2-9, Referee: Richard O'Connor Tipperary.

Junior C Connacht Quarter finals:
7th March: Curry GAA Pitch Co. Sligo.
Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 2-10 St. Clares Comprehensive Manorhamilton Co. Leitrim 2-8, Referee: John Niland Sligo.

7th March: Gilmartin GAA Pitch Kiltimagh.
Ursuline College Sligo 3-17 St. Louis Community School Kiltimagh Co. Mayo 5-5,
Referee: John Boyle Mayo.

Junior C Connacht Semi finals:
11th March: Mount St. Michael School Pitch Co. Mayo.
Mount St. Michael Claremorris 4-8 Dunmore Community School Co. Galway 4-2, Referee: Francie Keane Roscommon.

14th March: Balla GAA Pitch Co. Mayo.
Ursuline College Sligo 1-10 Presentation College Athenry Co. Galway 6-8, Referee: John Boyle Mayo.

Final: 21st  March:.
Mount St. Michael Claremorris 3-9 Presentation College Athenry 4-8, Referee: Francie Keane Roscommon.
Connacht player of the match went Amy Bell Mount St. Michael Claremorris .

All Ireland Semifinal: 30th March, Templemore Co. Tipperary.
Presentation College Athenry 4-7 St Augustine's Dungarvan Co. Waterford 2-6,
Referee: James Flood Wexford.

All Ireland Final: 16th April, Clan na Gael Johnstown Co. Roscommon.
Presentation College Athenry 2-10 St. Joseph's Navan Co. Meath 4-7, Referee: Paul Swift Monaghan.

Senior C Connacht Quarter finals:
31st January: Niall Walsh Pitch Ballygar Co. Galway.
Colaiste Mhuire Ballygar Co. Galway 0-2 Colaiste Iognaid Galway 8-13, Referee: Michael Lynott Galway.

1st February: Tuam Stars, Tuam Co. Galway.
St. Brigids Convent of Mercy Secondary School Tuam Co. Galway 2-8 Presentation College Athenry Co. Galway 5-9, Referee: Francie Keane Roscommon.

7th February: Kilbride GAA Pitch Co. Roscommon.
St. Joseph's Summerhill Athlone Co. Roscommon 2-10 Coola Post Primary Co. Sligo 6-4, Referee: Francie Keane Roscommon.

9th February: Kevinsfort Co. Sligo.
Ursuline College Sligo 2-15 St. Clares Manorhanilton Co. Leitrim 1-7, Referee: Gus Chapman Sligo.

Senior C Connacht Semi finals:
2nd March: Aughamore GAA Pitch Co. Mayo.
Coola Post Primary 2-3 Colaiste Iognaid Galway 10-7, Referee: John Boyle Mayo.

4th March: Aughamore GAA Pitch Co. Mayo.
Ursuline College Sligo 4-10 Presentation College Athenry 4-11, Referee: Johnny Burke Mayo.

Final: 11th March: Tuam Stadium Co. Galway.
Colaiste Iognaid Galway 3-6 Presentation College Athenry 5-9, Referee: Pat Costello Galway.
Connacht player of the match was Michelle Dunleavy Presentation College Athenry .

All Ireland Semifinal: 26th March: Mungret Co. Limerick.
Presentation College Athenry 2-8 Loretto Clonmel Co. Tipperary 3-6, Referee: Des McEnery Westmeath.

D Competition 11 a side :
Preliminary Rounds:
10th March: Boyle GAA Co. Roscommon
St. Tiernan's College Crossmolina Co. Mayo 0-7 Carrigallen Vocational School Co. Leitrim 5-13, Referee: Michael T. Brennan Roscommon.

14th March: Aughamore GAA Pitch Co. Mayo.
Mohill Community College Co. Leitrim 6-9 Colaiste Muire Tourmakeady Co. Mayo 1-5
Referee: John Niland Sligo.

Quarterfinals:
15th March: Davitts Ballindine GAA Pitch Co. Mayo
Colaiste Cholmcille Indreabhan Co. na Gaillimhe 1-3 Mercy College Sligo 7-9, Referee: Johnny Burke Mayo.

21st March: Glinsk GAA Pitch Co. Galway.
Carrigallen Vocational School Co. Leitrim 5-22 Colaiste Einde Salthill Galway 1-0, Referee: Sandra Shanagher Roscommon.

29th March: St. Dominins GAA Pitch Knockcroghery Co. Roscommon.
Gairmscoil Mhuire Athenry Co. Galway 1-1 Mohill Community College Co. Leitrim 13-14, Referee: Sandra Shanagher Roscommon.

Colaiste Chroi Mhuire An Spideal Co. na Gaillimhe gave Colaiste Iasaigh Easkey Co. Sligo a walkover.

Semi-finals:
7th April: Kesh GAA Pitch Co. Sligo.
Mohill Community College Co. Leitrim 5-14 Colaiste Iasaigh Easkey Co. Sligo 3-4, Referee: Michael T. Brennan Roscommon.

12th April: Kevinsfort Community Pitch Sligo.
Mercy College Sligo 4-8 Carrigallen Vocational School 5-10, Referee: Terence McShea Donegal.

Final: 17th April: Cloone GAA Pitch Co. Leitrim.
Carrigallen Vocational School 2-12 Mohill Community College 4-3, Referee: Paul Fahy Roscommon.
Connacht player of the match went to Kiara Keegan Mohill Community College.

Junior Group 2 C Connacht Preliminary Rounds:
3rd March: Castlerea GAA Pitch Co. Roscommon.
Mohill Community College Co. Leitrim 8-10 Balla Secondary School Co. Mayo 0-2, Referee: Francie Keane Roscommon.

3rd March: Elphin GAA Pitch Co. Roscommon.
Elphin Community School Co. Roscommon 0-5 Davitt College Castlebar Co. Mayo 7-4
Referee: Michael Clancy Leitrim.

8th March: Milltown GAA Pitch Co. Galway.
Castlerea Community School Co. Roscommon 6-10 Colaiste Chroi Mhuire Spideal Co. na Gaillimhe 1-1, Referee: Johnny Burke Mayo.

10th March: Mountbellew GAA Pitch Co. Galway.
Scoil Chuimsitheach Chiarain An Cheathru Rua Co. na Gaillimhe 4-8, 5-10 Ard Scoil Mhuire Ballinasloe Co. Galway 4-8, 4-11AET, Referee: Gerry Farragher Galway.

Quarter Finals:
24th March: O'Rourke GAA Pitch Castlerea Co. Roscommon.
Castlerea Community School 6-12 Colaiste Muire Ballymote Co. Sligo 1-3, Referee: Noel Finnigan Galway.

25th March: Crossmolina GAA Pitch Co. Mayo.
Davitt College Castlebar 3-6 Gortnor Abbey Crossmolina Co. Mayo 3-2, Referee: Michael Duffy Sligo.

25th March: Curry GAA Pitch Co. Sligo.
Mohill Community College 12-17 St. Brendan's College Belmullet Co. Mayo 0-1, Referee: John Niland Sligo.

7th April: Westport GAA Pitch Co. Mayo.
Scoil Chuimsitheach Chiarain An cheathru Rua Co. na Gaillimhe 3-7 St. Joseph's Secondary School Foxford Co. Mayo 10-8, Referee: Mel Kenny Mayo.

Semi-finals:
15th April: Davitt College School Pitch Castlebar Co. Mayo..
Davitt College Castlebar 2-8 Castlerea Community School 1-12, Referee: Michael Lynott Galway.

3rd May: Frenchpark GAA Pitch Co. Roscommon.
Mohill Community College 0-11 St. Joseph's Secondary School Foxford 9-12, Referee: Seamus Regan Roscommon.

Final: 9th May Moy Davitts Foxford Co. Mayo.
Castlerea Community School 5-3 St. Joseph's Secondary School Foxford 2-10, Referee: John Niland Sligo.
Connacht player of the match went to Laura Sweeney Castlerea Community School.

Senior Group 2 C Connacht Quarterfinals:
4th February: Belmullet GAA Pitch Co. Mayo.
St. Brendan's College Belmullet Co. Mayo 2-2 St. Joseph's Secondary School Foxford Co. Mayo 5-3, Referee: John Walker Mayo.

4th March: Ballina Showgrounds GAA Pitch Co. Mayo.
Ballyhaunis Community School Co. Mayo 7-16 Our Lady's Belmullet Co. Mayo 3-3
Referee: Ray Devine Mayo.

4th March: Dunmore GAA Pitch Co. Galway.
St. Cuan's College Castleblakeney Co. Galway 3-14 Castlerea Community School Co. Roscommon 4-10, Referee: Michael Lynott Galway.

10th March: Davitts Ballindine GAA Pitch Co. Mayo.
Dominican College Galway 4-17 Mercy College Sligo 3-5, Referee: Gerard Canny Mayo.

Semifinals:
25th March: Ballinlough GAA Pitch Co. Roscommon.
St. Joseph's Secondary School Foxford 4-5 St. Cuan's College Castleblakeney 4-9
Referee: Francie Keane Roscommon.

30th March: Milltown GAA Pitch Co. Galway.
Ballyhaunis Community School 2-6 Dominican College Galway 4-9, Referee: Francie Keane Roscommon.

Final: 7th April: Monivea Abbey GAA Pitch  Co. Galway.
Dominican College Galway 3-16 St. Cuan's College Castleblakeney 4-8, Referee: P.J. Rabbitte Galway.
Player of the match went to Amy Rohan Dominican College Galway

U-14 Competition.
U-14 Division A Semifinals:
16th March: Mount St. Michael School Pitch Co. Mayo..
Glenamaddy Community School Co. Galway 8-11 Mount St. Michael Claremorris Co. Mayo 0-6, Referee: Francie Keane Roscommon.

5th April: Davitts Ballindine Co. Mayo.
Sacred Heart School Westport Co. Mayo 1-4 Presentation College Athenry Co. Galway 3-6, Referee: Francie Keane Roscommon..

Final: 10th May: Kenny Park Athenry Co. Galway.
Glenamaddy Community School 2-13 Presentation College Athenry 4-5, Referee: Frank Coyne Galway.
Connacht player of the match went to Louise Ward Glenamaddy Community School.

U-14 Division B
Quarterfinals:
22nd March: Oranmore GAA Pitch Co. Galway.
Calasanctius College Oranmore Co. Galway 3-3 Dominican College Galway 1-2
Referee: Pat Hansbury Galway.

23rd March: McHale GAA Pitch Castlebar Co. Mayo.
Davitt College Castlebar Co. Mayo 5-8 St. Attractas Community School Co. Sligo 1-8
Referee: Francie Keane Roscommon.

28th March: Cappagh GAA Pitch Galway.
Colaiste Iognaid Sea Road Galway 4-5 St. Brigids School Tuam Co. Galway 13-7
Referee: Pat Hansbury Galway.

8th April: Moy Davitts GAA Pitch Foxford Co. Mayo.
Abbey Community School Boyle Co. Roscommon 2-4 St. Joseph's Foxford Co. Mayo 7-15, Referee: Michael Duffy Sligo.

Semi Finals:
6th April: Tuam Stars Tuam Co. Galway.
St. Brigids School Tuam 3-7. 3-8 Davitt College Castlebar 3-7. 4-8 AET, Referee: Francie Keane Roscommon.

15th April: Milltown GAA Pitch Co. Galway.
Calasanctius College Oranmore 1-7 St. Joseph's Foxford  2-11, Referee: Francie Keane Roscommon.

Final: 12th May: Parke GAA Pitch Co. Mayo.
Davitt College Castlebar 1-7 St. Joseph's Foxford 3-10, Referee: John Boyle Mayo.
Connacht player of the match went to Kirsteen Sheeran Davitt College Castlebar.

U-14 Division C Semifinals:
Preliminary Round:
10th March: Sean O'Heslins Ballinamore Co. Leitrim.
Ballinamore Post Primary School Co. Leitrim 9-14 Coola Post Primary Co. Sligo 2-5
Referee: Gerry Sheridan Cavan.

16th March: Kevinsfort Sligo.
Ursuline College Sligo 0-3 Carrick-on-Shannon Community School Co. Leitrim 5-9,
Referee: Gus Chapman Sligo

Quarterfinals:
29th March: Dunmore MacHales GAA Pitch Co. Galway.
Dunmore Community School Co. Galway 9-15 Ballyhaunis Community School Co. Mayo 1-2, Referee: Johnny Burke Mayo.

29th March: Ballinlough GAA Pitch Co. Roscommon.
Holy Rosary College Mountbellew Co. Galway 5-12 Scoile Muire Swinford Co. Mayo 0-2, Referee: Francie Keane Roscommon.

30th March: Mountbellew GAA Pitch Co. Galway.
Gort Community School Co. Galway 0-2 Carrick-on-Shannon Community School Co. Leitrim 4-16, Referee: John Treacy Galway.

Semi Finals:
5th April: Pairc Sean Carrick-on-Shannon Co. Leitrm.
Holy Rosary College Mountbellew 1-10 Carrick-on-Shannon Community School 3-10
Referee: Paul Fahy Roscommon.

12th April: Frenchpark GAA Pitch Co. Roscommon.
Dunmore Community School 6-12 Ballinamore Post Primary School 3-3, Referee: Seamus Regan Roscommon.

Final: 6th May: Castlerea GAA Pitch Co. Roscommon.
Carrick-on-Shannon Community School 1-3 Dunmore Community School 4-6, Referee: Gerry Carmody Mayo.
Connacht player of the match Laura Ann Costello.



Upcoming Events

NOTICE BOARD